Únor paprik čas!

24. února 2014 v 18:21 | Lenna |  ***Zahrada***

Takže je nejvyšší čas sadit papriky, vlastně už je skoro pozdě, já už mám pro letošek zasazeno. Sadila jsem začátkem minulého týdne. Ale ten kdo by chtěl, to ještě stihne. Slunečné počasí je příznivé a klíčení půjde jedna radost.

Potřebujete:

- květníky nebo kelímky (od jogurtu například)
- semínka paprik
- zahradní substrát (někdo preferuje pro výsev a množení, mě stačí zahradní)
- vodu na zalití


Uznávám klasický způsob sadby: do květníku vložíme univerzální zahradní substrát až po okraj, ale lehce, nevmačkáváme ho, jen kolik se vleze, povrch zarovnáme. Semínko nebo dvě papriky* vložíme do květníku naplněného substrátem, prstem ho vtlačíme centimetr do substrátu a přihrneme, pak řádně přitlačíme půdu, aby zůstal centimetr místa mezi povrchem půdy a okrajem květníku, kvůli zalévání a zalijeme. Tento proces opakujeme, dokud nezasadíme potřebné množství paprik.

Nechci machrovat, ale mám jich 159, takže pokud nějaké semínko nevzejde, zlobit se nebudu. Sadila jsem šestnáct druhů, takže je to takový vzorek od každé trochu. Dále pak 14 druhů chilli papriček a nějaké mochyně.

Sadba tímto způsobem je nejjednodušší a klíčení trvá asi dva až čtyři týdny. Pak se ještě doporučuje předklíčení na kokosovém vlhkém vlákně v zip sáčku. Udělala jsem menší pokus, kokosové vlákno nemám, použila jsem vatu. Takže jsem do zip sáčku na navlhčenou vatu položila semínka. Ve třech sáčcích dohromady 29 semínek. A vystavila je teplotě 25-30 stupňů celsia, což znamená, že jsem je položila na radiátor, moc netopí, když jsou teď venku tak příznivé plusové teploty. Slibované klíčení je jeden týden, maximálně dva, tak uvidíme, jak jim to půjde. Pokud se to osvědčí dám si tu práci, všechny je dle druhu dávat klíčit do zip sáčků, samozřejmě až příští rok. Mít silnou rostlinu která ve vhodném čase oplívá květy a později plody jež stíhají vyrůst ve vedrech a na podzim má člověk prakticky už druhou a poslední sklizeň je snem každého pěstitele.

*Přijde na to, jestli sadíte papriku podlouhlou nebo tu připomínající krychli. Podlouhlá se může sadit po dvou či po jednom, podle toho jestli ji máte do zahrady, v takovém případě lze sadit pouze po jednom, nebo jestli ji máte na pole, to se pak musí sadit po dvou, neboť má slabší stonky a ve větrném počasí by se mohly zlomit. Pokud však sadíte tu připomínající krychli, ta se sadí po jednom, neboť má stonky mohutnější.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama