Jak jsem začala pěstovat česnek

21. září 2014 v 0:35 | Lenna |  ***Zahrada***
Moje první pěstování česneku začalo celkem nevině. Pamatujete ten rok, kdy byl česnek nedostatkový? Rok 2012. Velká část úrody vymrzla a cena česneku šla velmi rychle nahoru, což s česneku udělalo populární nedostatkovou zeleninu, bez které se nikdo neobejde, a to mi původně stačily tři hlavy na rok, co se vaření týče, ale k věci, právě v té době jsem začala zahradničit, tak jsem si řekla, proč nezkusit i česnek. Však to znáte, legenda praví, že česnek je na živiny nenáročný, snadný na pěstování s velmi uspokojivými výnosy a to člověku hned dodá kuráž se do pěstování pustit. Vydala jsem se tedy do prodejny k místním zahrádkářům, kde jsem se dozvěděla, že sadba se objednává v květnu, byl myslím březen, tak jsem si udělala poznámku do kalendáře a v květnu jsem si šla objednat kilo sadby za pět set korun (to víte, že to byli strašný prachy, ale za nedostatkové zboží? Dyť lidi se v takových situacích můžou doslova přetrhnout, jako tenkrát s těma vajíčkama (slípky aj na balkonech) nebo letos s těma citronama, že já si pořídím citronovník :-D) no ale zpět k česneku, takže to objednané kilo bylo na přelomu srpna a září k vyzvednutí. Česnek vyzvedávala máma a táta hledal podrobnosti o sázení. Tak začalo naše oficiálně první pěstování česneku.


Dle informací na internetu dostupných jsme ho vysadili někdy v listopadu, do hlouby 6 cm, vzdálenost mezi stroužky 10 cm a mezi řádky 25 cm. Tenkráte jsme ani nevěděli co je to za odrůdu a byli jsme přesvědčeni, že všechny česneky jsou paličáky, nenapadlo nás ptát se, měli jsme za to, že česnek je prostě jenom jeden. A tak jsme od konce června bedlivě čekali, až se objeví květní stvoly k vylámání. Sousedka, už měla vylámané a mi pořád nic. To Vám byla záhada, proč nám ty květní stvoly nerostou a nerostou, když všichni sousedi do kola je na česnecích měli a kolikrát už i vylámané. Toš jsme začali googlit a zjistili jsme, že jsou i česneky nepaličáky, které mají místo květních stvolů občas vyskytující se pacibulky (cibulky malé vhodné pro příští výsadbu, spíše než ke kulinářskému zpracování, protože jsou opravdu malé). Jedná se o cibulky, které vycestují s hlavy stroužků o patro nebo dvě nahoru nad zem, pak mají česneky tvrdý stonek a nedají se zaplést. Jedná se o běžnou věc u nepaličáků tradičně vyskytující se, v závislosti na roku a místě pěstování česneku, což znamená, že takových může být jen pár kusů nebo klidně půlka úrody, nikdy nevíte, ale na škodu to není, paličáky mají také tvrdé stony, které se nedají zaplétat, nebo spíše jen velmi špatně, takže pokud se s tím setkáte, nezoufejte...ale abychom se zase vrátili k vyprávění. Toš a bylo po záhadě a nemuseli jsme nic vyštipovat. Jediný otazník už vysel jen nad tím, kdy česnek sklidit. Prej až uschnout listy. A vono pořád nic. Nakonec začaly natě poléhat, a mi jsme měli podezření, že se nám po tom válí kočka, něco rostlin už nám poválela a zničila, takže podezřívat ji bylo to první, co nás vůbec napadlo. Byla v tom však nevině, nakonec se zjistilo, že česnek, který poléhá, jakože to nemusí být tak úplně pravidlem, může být již zralý k vytažení. A taky že jo, poléhal, neboť byl již zralý a kočka se po něm nejspíše neválela, a i kdyby, tak česneku nemohla ublížit, to cenné je totiž schováno pod zemí
. Akorátní zralost prý se pozná podle toho, že česnek má už jenom tři-čtyři košilky (slupky) a když ho vytahujete moc pozdě, ale též to nemusí být pravidlem u všech odrůd, tak se vám cibulky rozpadají, protože česnek již má jen jednu nebo žádnou košilku. My jsme myslím měli tak čtyři košilky u většiny, ale některé ty polehlé kusy už se pomalu rozpadaly na stroužky, naštěstí jich bylo minimum, ale znáte to, nikdy nic není sto-pro. Toš když byl česnek vykopaný, svlékly jsme první košilku, která byla špinavá od hlíny, po svléknutí zůstala krásná bílo-fialově zbarvená hlava česneku, která vzhlížela velmi libě. Dále jsme zastřihli kořínky a dali sušit nebo spíše "zavjadnout" což je taková lehčí forma seschnutí, úplně zaschnuté natě česneků by se mohli drolit. Když správně zavjadly, tak je táta zaplet na způsob pletení pampeliškového věnečku, aby byli skladnější. Byli to tři krásně upletené copánky a několik drobných kousků, které se kvůli těm pacibulkám nedalo zaplést. A to byla první česneková sezóna a řeknu Vám, česnek vydržel celkem dlouho, skoro až do další sklizně, i když samozřejmě, postupně padal za oběť vlnovníku česnekovému, který ze stroužků pomalu vysává "život". Díky drobným nejasnostem se však pěstování česneku pro příští rok stalo zajímavější. Táta totiž objevil stránku českého šlechtitele česneku, kterýžto se tím zabývá již přes dvacet let a sadbu též prodává, to byl panečku přelom. A tak bylo druhé pěstování ještě o mnoho zajímavější, i když první pěstování je první pěstování. Možná, že i o tom druhém budu příště vyprávět, pokud jste se dočetli až sem, děkuji za pozornost.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 6. října 2014 v 20:03 | Reagovat

Hezké povídání. Tak ať je příští úroda ještě větší.
Jarka

2 Lenna68 Lenna68 | Web | 6. října 2014 v 20:15 | Reagovat

Děkuju Jaruško :-)

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 9. října 2014 v 17:19 | Reagovat

Česnek mě pěstovat nikdy nenapadlo... a jak čtu, jen celkem užitečný :)) Spíš mě lákal ale výše zmiňovaný citroník :D

4 Lenna68 Lenna68 | Web | 10. října 2014 v 23:00 | Reagovat

Já bych kdysi taky raději pěstovala citroník, protože mi to přišlo takové exotické a že to každý nemá, ale jak přišla ta česneková mánie, tak jsem mu dala šanci a letos už budu vysazovat třetí rok a musím říct je to zajímavé a já nedám na česnek dopustit...;-) musím dopsat to pokračování, třeba rozmanitostí někoho navnadím, aby si založil domácí přírodní lékárnu...česnek je opravdu výborné antibiotikum, nedávno mě kuřecí vývar s čerstvě nadrceným česnekem zachránil od vleklé chřipky... ;-)

5 Daisy Daisy | Web | 8. listopadu 2014 v 13:38 | Reagovat

Ahoj, chci ti poděkovat za komentář u mě na blogu ke článku Jsme prostě holky!
Bohužel nemám čas a udělala jsem reakci na všechny komentáře a budu ráda, když si jí přečteš:)
http://outcry.blog.cz/1411/reakce-na-clanek-jsme-proste-holky

6 CuMelKaa CuMelKaa | Web | 9. listopadu 2014 v 15:28 | Reagovat

Ja sem bohuzel jeste nikdy asi nic nepestovala..:D sem raa ze udrzim pri zivote kytku..:D ;)

7 Lenna68 Lenna68 | Web | 9. listopadu 2014 v 23:54 | Reagovat

Třeba není ještě všem dnům konec, česnek sice ne, ale jsou vhodné druhy zeleniny i do truhlíku na okno nebo balkon... ;-)

8 CuMelKaa CuMelKaa | Web | 10. listopadu 2014 v 0:21 | Reagovat

To se neboj ze me se netresou ruce..:D a jak..ale mam dobry a pomerne drahy fotak takze ten mi celkem pomaha ;) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama